Domáce šijacie stroje

Šijacie stroje pre domácnosť, kategórie Hobby je určená pre občasné šitie a šitie pre radosť. Väčšina týchto strojov je vo veľmi dobrej kvalite. Najlepším výrobcom je japonská značka Janome, ktorá je momentálne lídrom na svetovom trhu. Tieto šijacie stroje vás presvedčí svojou silou, kvalitou stehu a hlavne bezporuchovosťou. Táto značka si neustále drží vynikajúcu kvalitu a všetky stroje vyrába v závodoch, ktoré majú certifikáty ISO. Všetky stroje majú vždy celokovovú základňu, robustnú konštrukciu a vynikajúce patentované chapača. V ponuke nájdete ako šijacie stroje s kovovými CB kyvnými chapača, určené pre začiatočníkov a zákazníkov, ktorí vyžadujú jednoduchosť obsluhy, tak šijacie stroje s rotačnými chapačom, využívajúci tichý chod a širokú škálu stehov. V ponuke tiež nájdete úplne bezkonkurenčnú šijacie stroje s dlhým ramenom až 28 cm a možnosťou šírky cik caku až do 9 mm. Zabudované horné podávanie samozrejme podtrhuje kvalitu a zameranie k profesionalite. Nemôžeme tiež zabudnúť na automatické odstrihnutie nite šijacích strojov už v strednej triede a kvalitné LED osvetlenie. Pokiaľ chcete šijacie stroje používať na viac než len občasné šitie, pozrite sa na rad Professional, ktorá svojou kvalitou atakuje už kvalitu priemyselných strojov.

 

Ako vybrať šijací stroj

Šijací stroj je špecifický domáci elektrospotrebič. Pri jeho výbere treba prihliadať na mnohé parametrom. Na internete nájdete mnoho článkov, rád, testy, recenzií, ale ak sa porozprávate s mechanikom šijacích strojov, alebo s niekým, kto sa šijacím strojom venuje dlho, zistíte, že je realita tak trochu inde. Pokúsime sa preto zhrnúť naše skúsenosti, ktoré máme za dobu viac ako 20 rokov na českom a slovenskom trhu (STRIMA v EÚ dokonca 30 rokov).

 

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, aký typ šijacieho stroja budete chcieť zaobstarať (nehovoríme o výrobcovi). Chcete stroj pre občasné šitie? Alebo stroj pre pokročilého, u ktorého vyžadujete ani nie tak veľa programov ako skôr kvalitu. Alebo ste vo fáze, kedy ste si zakúpili stroj lacný, a chytilo vás šitie a vy by ste sa chceli venovať novým projektom, vyšívať vzory, šiť rôzne typy materiálov, používať odstrih nite, zrkadlenie vzorov a jednoducho si to užívať?

Základným rozdelením sú stroje ručné, mechanické a elektronické. Ďalším delením sú stroje s kovovým CB chapačom, alebo rotačným chapačom. Zoberme to teda postupne po jednotlivých skupinách.

Ručné šijacie stroje - tu sa musíme prikloniť k názoru, že sa nejedná o šijacie stroje. Sú to skôr taký malí pomocníci na drobné opravy, napríklad na chate alebo chalupe alebo na ťažko prístupných miestach, kde potrebujete zašiť pár desiatok centimetrov látky. Tieto malé spotrebiče sú skutočne len na občasné šitie a nemajú dlhú životnosť. Ak máte takú potrebu občas niečo rýchlo opraviť, tento ručné šijací stroj je dobrá voľba.

Mechanické šijacie stroje - takto sú pomenované skôr šijacie stroje s tzv. Mechanickým programátorom. Jednoduché koliesko, na ktorom sú namaľované jednotlivé vzory. Na stroji nájdete väčšinou 1, 2 až 3 kolieska.

 


Skutočne najjednoduchší variant stroja je jedno koliesko programátora:

Tu sú prehľadne typy programov, väčšinou sú to tie najzákladnejšie modely, nájdete tu rovný steh, rôzne typy cik caku, niektoré majú aj ozdobné stehy, alebo overlockové stehy a nakoniec tu nájdete možnosť šiť gombíkové dierky a to vo variante väčšinou základné, tzn. na 4 kroky.

U týchto strojov nehľadajte možnosť nastavenia dĺžky a šírky stehu. Všetko je v tomto programátora už prednastavené. Každý program má tieto parametre dané, bez možnosti zmeny. Nájdete tu ešte koliesko pre nastavenie napätia nite, ale to je na hornej strane stroja.


Variant dve kolieska programátora:

Tu je programátor typov stehov, opäť v základných variantoch, ale druhé koliesko vám umožní nastaviť dĺžku stehu. Stále tu ale nemôžete ľubovoľne meniť šírku stehu, tá je programátorom daná k typu programu stroja.


Variant tri kolieska programátora:

Tu je programátor typu stehov, druhé koliesko možnosť nastavenia dĺžky stehu a konečne tretí variant nastavenia šírky stehu, kedy si môžete nastavovať šírku pre cik cak a okrasné stehy, čo je určite dobrá funkcia, ak chcete šiť aj projekty, kde je potreba túto funkciu využívať . Niektoré modely majú tieto kolieska všetky na prednej strane:

 

A niektoré majú síce dve kolieska programátora, ale tretí je hore na stroji:

To je základné rozdelenie šijacích strojov mechanických. Podľa týchto parametrov si vyberajte. Ďalšou dôležitou časťou sú ďalej typy chapača, možnosť manuálneho nastavenia prítlaku pätky, navlékáček ihly atď. Ale k tomu sa vrátime neskôr.

 

Elektronické šijacie stroje - takto sú pomenované šijacie stroje, kedy bol mechanický programátor nahradený elektronikou. To z 90 percent nájdete až u vyšších modelov. Výhodou je možnosť nastavenia väčšieho počtu programov (1 až nekonečno), čo by u mechanických šijacích strojov nebolo možné, pretože majú obmedzenú možnosť na programátora (naša skúsenosť je max. 25 programov). Ďalšia výhoda je aj možnosť nastavovania dĺžky a šírka stehu.

 

Sú to ako základné modely, kedy je malý väčšinou LED displej, ktorý skutočne ukazuje iba hodnoty v číslach, čo je veľmi prehľadné a jednoduché.

Alebo displeje, ktoré sú čiernobiele, ale nájdete tu už viac informácií naraz ako typ zvoleného programu, nastavená dĺžka stehu, nastavené šírka stehu, informáciu o odporúčanom type pätky atď.

Alebo najlepšie elektronické stroje s farebným displejom, kde nájdete snáď všetko, môžete dokonca vytvárať vlastné vzory, kombinovať stehy atď. To sú šijacie stroje pre skutočných profesionálov a dizajnérmi alebo tie najväčšie fanúšikov šitie.

 

Keď už sme teda rozdelili stroje na mechanické a elektronické, posunieme sa ďalej. Ďalšou časťou sú chapača. Tieto sa delia na:


Kovové kývne CB chapača - ide o jednoduchý typ chapača. Je kovový, spodná cievka sa do neho vkladá zospodu. U týchto chapača vkladáte cievku do kovového cievkového puzdra a až následne vkladáte do chapača a zaistíte.

  • Je kovový, má dlhšiu životnosť
  • Nie je náchylný na zlú obsluhu, takže nedochádza k častému poškodeniu ihlou
  • Je o málinko hlučnejší, ale ak sa čistí a maže priebežne, rozdiel je nepatrný
  • Má limitovanú šírke stehu, maximálne do 5 mm

Kovové rotačné chapača - chápadla s dlhšou životnosťou, sú určené skôr pre priemyselné šijacie stroje. Mnoho strojov tieto chapača nemá, pretože sú drahšie. Využívajú sa skôr u špeciálnych šijacích strojov. Výhodou je širšie využitie typov nití od slabých až po silné na koži a vyššiu rýchlosť stroja. Majú ale obmedzenie počtu programov. Vkladanie cievky je rovnaké ako u CB chapača.


Rotačný chápač - moderný plastový chápač. Dôvodom jeho vzniku bola potreba rozšírenia možností u šijacích strojov, ktoré nám ponúklo elektronické ovládanie.

  • Jednoduchá konštrukcia
  • Jednoduchá výmena spodnej cievky s možnosťou vidieť návin spodnej cievky
  • Tichší chod
  • Možnosť šírka stehu u niektorých modelov a to ako základ 5 mm, tak vyššiu rad 7 mm a najvyššiu možnosť 9 mm, čo dáva možnosť vyniknúť okrasným stehom
  • Možnosť využívať nekonečnú škálu programov aj s možnosťou tvorby vlastných vzorov u najvyšších radov strojov
  • Väčšia náchylnosť na poškodenie chapača ihlou, stroje s týmto chapačom sú vhodné skôr pre zákazníkov, ktorí sú zruční alebo majú už skúsenosti so šitím

 

V prípade, že ste začiatočník, myslíme si, že v tejto časti ste už dostali veľa informácií. Stroj teda dokážete vybrať podľa typu - mechanický, elektronický. Ďalej podľa typu chapača - CB alebo rotačné, ďalej podľa ceny, dizajnu a hlavne podľa dĺžky záruky.

Ak ste pokročilý zákazník, ktorý sa obzerá po kvalitnom šijacom stroji, malo by vás zaujímať o mnoho viac. Určite si prečítajte na internete veľa článkov, recenzií, pozrite sa na videá. To všetko vás nasmeruje. Rozhodne vás ale musíme presvedčiť, aby ste navštívili skúseného predajcu šijacích strojov. Buďte nekompromisný. Nie že zavítate do predajne, kde na regáloch uvidíte 4 typy strojov a predajca vám bude rozprávať poviedky a robiť porovnania k strojom, ktoré nielen, že nemá, ale ani je vlastne nikdy fyzicky nevidel. Vyberte si predajňu, kde máte k dispozícii viac ako 50 typov a značiek rôznych modelov.

Napríklad na našich predajniach v Brne, Jihlave a Prahe vždy nájdete minimálne 80-120 modelov k dispozícii na vyskúšanie. Môžete si so sebou priniesť materiály a nite, ktoré vás zaujímajú alebo môžete využiť našich vzoriek. Kolegovia vám dajú na stôl každý model, ktorý si vyberiete. Všetko si vyskúšate, poradíme vám, ako na rôzne materiály a ktorý šijací stroj je vhodný. Vysvetlíme vám, aké ihly môžete použiť, aké typy niťou, na aké sily materiálov. Sami si porovnáte obsluhu šijacieho stroja, akú má jemnosť nastavenie rôznych parametrov, akou výhodou je možnosť nastavenia prítlaku pätky, čo znamená automatické odstrihnutie. Sami zistíte, že deklarované prednosti niektorých predajcov sú nepárne a v skutočnom živote šijacích strojov nemajú opodstatnenie. Tiež sa u nás môžete informovať na rôzne kurzy šitia a to ako pre začiatočníkov, tak pokročilých. Myslíme si, že si to táto investícia, ktorá bude na dlhú dobu, určite zaslúži. Naša skúsenosť je totiž taká, že z 90 percent si zákazník vždy vyberie iný stroj, než pre ktorý pôvodne prišiel. A nemusí to byť vždy drahšie, ale pokojne aj lacnejšie, pretože zistí, že jeho pôvodný výber bol zbytočný a predimenzovaný. Ak vám totiž poradíme stroj, ktorý vám bude vyhovovať, docielime tým vašej spokojnosti, možnosť ďalšieho rozvíjania a posunu. Z obyčajného šitie, sa potom určite stane koníček alebo aj budúca práca, ktorá vás naplní.

Čítať viac...