MOMENTÁLNE MÁME VOĽNÉ KAPACITY PRE SERVIS ŠIJACÍCH STROJOV, ŽEHLIACEJ A REZACEJ TECHNIKY

Čo je to šijací stroj overlock - ako vybrať overlock?

Čo je to šijací stroj overlock - ako vybrať overlock?

Overlock je šijací stroj, ktorý nemá chapač ani rotačný ani kývny, ale má tzv. kličkár. Tento stroj dokáže zošívať, orezávať a začisťovať, v tom je jeho jedinečnosť. Bežné šijacie stroje sa snažia tento handicap dohnať pomocou overlockové pätky, ktorú nájdete pod označením ETI 504 v kategórii špeciálne pätky, ale ani tento spôsob overlock nikdy nenahradí.

Najdôležitejšou funkciou u overlocku je diferenciál. Stroje Janome majú najkvalitnejší systém plynulého nastavenia diferenciálu na svete, navyše je tento spôsob podávania patentovaný priamo spoločnosťou Janome. Diferenciál zaisťuje rovnomerný posun zošívaného materiálu v rozmedzí 0,5 až 2,2. Dobrým nastavením diferenciálu zabránite zvlneniu materiálu a jeho zhúžvaniu. Môžete ale túto vlastnosť tiež využiť pri zošívaní pružných materiálov. Ako nastaviť diferenciál, nájdete v každom návode strojov Janome.

Ďalším dôležitým parametrom, je možnosť ručného nastavenia tlaku pätky podľa typu šitého materiálu. Čím silnejší je materiál, tým potrebujete zvýšiť prítlak pätky. Tiež neopomeňte plynulé nastavenie dĺžky stehu.

U overlocku hrá dôležitú úlohu plynulé nastavenie napínania nití, ktoré dosiahnete vďaka jednoduchému ovládaču veľmi jednoducho. Pridávate + alebo -. V návode je vždy uvedené, ako nastaviť napínanie a ako sa tento krok prejaví na kvalite stehu.

Overlocky by tiež mali mať možnosť normálneho alebo rolovacieho lemovania - zjednodušené prepínanie s pohyblivými vôdzkami a presunutie tŕňu retiazky na stehovej doske. V neposlednom rade tiež možnosť odpojenia horného noža - šitie bez orezávania materiálu.

Funkcia voľného ramena je celkom dôležitá v prípade, že budete šiť atypické tvary. Pomocou úzkeho ramena sa dostanete na miesta, kam sa bežne takmer nie je možné priblížiť.

Opäť pripomíname, že dôležitú úlohu hrá kvalita stroja. Overlocky Janome majú opäť kvalitnú vnútornú kovovú základňu a hlavne vynikajúci mechanizmus k nastavovaniu a odopínaniu noža. Iné modely tu majú veľké problémy, pretože ich ovládací mechanizmus je zasadený v plaste. Nastavenie modelov Janome je potom hračkou.

 

PREJSŤ DO PONUKY...