Vyšívacie stroje - ako vybrat?

Vyšívacie stroje - ako vybrat?

Výšivky sú v dnešnej dobe čím viac obľúbenejšie, na trhu nájdete nepreberné množstvo a vďaka cenovo prístupným programom pre tvorbu výšiviek dochádza k maximálnemu boomu. V poslednej dobe tento trend vyšívania pokračuje, pretože vyšívacie stroje zostúpili z cenovej hladiny „závratné“ do pokojných vôd a môžu si ich konečne dovoliť aj zákazníci z kategórie hobby. Konečne môžete vo svojej spoločnosti, reklamnej agentúre, remeselnej dielne, v textilnom obchode, alebo domácnosti uskutočniť to, čo nebolo v minulosti možné.

Výšivky predstavujú určitú ozdobu oblečenia, ktorá môže zásadne meniť jeho charakter. Veľakrát výšivkou vyjadrujeme svoj štýl, alebo náležitosť k nejakej skupine – športové kluby, záujmové zoskupenia, alebo len jednoducho chceme ozvláštniť oblečenie. Výšivky sa hodia na košele, uteráky, čiapky, tričká mikiny, ponožky a iné. Zistíte, že z jednoduchého jednofarebného trička, dokážete vďaka kvalitnej výšivke, vytvoriť exkluzívne tričko, ktoré bude pre ostatných natoľko zaujímavé, že sa vás spýtajú: „kde si ho kúpil?“ aké to bude pre vás príjemné, keď im poviete, že ste si ho vyšili sami na vyšívacom stroji.

V dnešnej dobe tiež využívajú výšivku rôzne odevné salóny a malé zákazkové výroby textilu, ktoré sa snažia nielen oživiť výrobok, ale hlavne si chce dnes každý, kto robí zákaznícku výrobu, ochrániť svoj jedinečný výtvor svojím logom, alebo značkou.

Mnoho pozornosti sa preto v dnešnej dobe vzťahuje k vyšívacím strojom, ku kvalite vyšívacích strojov, ako vybrať vyšívací stroj, ktorý vyšívací stroj je najvhodnejší. Tiež máte otázky, či stačí vyšívací stroj jednoihlový, alebo vyšívací stroj viacihlový, alebo vám bude stačiť vyšívací stroj polopriemyslový, alebo priemyslový.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že vyšívací stroj nie je bežný šijací stroj. Pracuje na úplne inej báze. Každý vyšívací stroj má servo motorčeky, ktoré posúvajú rámčekom, kde je upevnený materiál v ose X a Y. Ihla u vyšívacieho stroja zostáva stále v rovnakej polohe a len zrýchľuje, alebo spomaľuje rýchlosť vyšívania. Tiež je potrebné si uvedomiť, čo a v akom počte chcete vyšívať. Mnoho predajcov využíva argumentáciu ohľadne kvality vyšívacích strojov k manipulácii pri predaji. Môžeme vám povedať, že kvalitná výšivka je ovplyvnená týmito aspektmi:

Kvalitným spracovaním výšivky v programe – tu môžete kvalitným programovaním výšivku nielen opticky zdokonaliť, ale hlavne ušetriť čas vyšívania a hlavne materiál – dĺžku niet

Kvalitné ihly pre vyšívanie – minimalizujete poškodenie materiálu a pri zlomení ihly poškodenie úchopky vyšívacieho stroja

Kvalitné vyšívacie nite – zabránite zbytočnému trhaniu nití, kvalitná vyšívacia niť sa vám odmení pekným vzhľadom výšivky a kvalitu poznáte tiež pri praní alebo inom chemickom čistení materiálu kde si udrží rovnaké vlastnosti tak ako farebné tak aj vizuálne

Kvalitné podkladové materiály  - pred prichytením vyšívacieho materiálu si musíte vyskúšať tzv. podkladový materiál ako sú rôzne vytrhávacie papiere vystrihávanie vliseline, alebo pre froté uteráky vodou rozpustné fólie, ktoré podržia vlas uteráku tak, aby výšivka bola čo najlepšia. Bez podkladových materiálov totiž vyšívaný materiál v rámčeku vibruje, rôzne sa naťahuje a posúva. Výšivka je potom nekvalitná, posúva sa. U materiálov, ktoré sa zle upevňujú sa používa tzv. dočasné lepidlá, ktoré podržia materiál na jednom mieste na podkladovom materiáli po dobu vyšívania a sami neskôr stratia svoju lepiacu funkciu, alebo zmiznú po vypraní.

A v neposlednej miere vyšívací stroje, ktoré rozdeľujeme na kategórie hobby, polopriemyslové a priemyslové.

Aké sú rozdiely vo vyšívacích strojoch?

Kvalita výšivky je najmä ovplyvnená prvými štyrmi bodmi vyššie uvedených. Dôležitý bod č.5, na ktorý sa pýtate, je len v rovine mechanickej. Každý vyšívací stroj pri splnení prvých štyroch bodov, zaručuje veľmi kvalitnú výšivku. Vyšívacie stroje tieto prvé štyri body nedokážu ovplyvniť. Takže pokiaľ si kúpite najdrahší vyšívací stroj na svete a nedokážete si tieto prvé štyri body postrážiť, výšivka bude vypadať hrozne a nemôžete sa sťažovať na vyšívací stroj. Preto tvrdenie niektorých predajcov, že vyšívací stroj ich značky je úžasný a iná značka je zlá a neurobíte s ňou takú výšivku, je nesprávne tvrdenie. Samozrejme sú rozdiely v značke, tzn. kvalita servomotorčekov, kvalita ovládacích panelov, konštrukcie strojov, ale to je skôr v rovine záruky, rýchlosti vyšívania, možnosti obsluhy, v prístupe k vyšívanému materiálu atď.

Kategórie hobby vyšívacie stroj

Do tejto kategórie väčšina lacných vyšívacích strojov s jednou ihlou. Líšia sa rýchlosťou vyšívania, ktorú ale v konečnom dôsledku až zas tak nepocítite, pretože tieto stroje sú určené k vyšitiu niekoľko málo výšiviek denne a myslíme si, že je jedno, či výšivku vyšijete o pár desiatok sekúnd, alebo minút neskôr. U jednoihlových vyšívacích strojov, môžete vyšívať viacerými farbami, ale počítajte s tým, že stroj vyšije jednu farbu a sám sa zastaví. Vy musíte navlieknuť ďalšiu farbu a stroj sa spustí a pokračuje. Čím viac farieb, tým viac času nad výšivkou strávite. Predstaviteľom tejto kategórie sú vyšívacie stroje Janome 200E, Janome 350E, Janome 9700, Janome 11000.

Kategórie polopriemyslových vyšívacích strojov

Do tejto kategórie spadajú vyšívacie stroje viacihlové. Nie je tu potreba 10-12 ihiel, pretože sa vychádza zo skutočnosti, že logá sú väčšinou 1-3 farebné. Je to z dôvodu úspory za náklady pri označovaní na reklamných materiáloch. Tiež tak 5 farebné firemné logo vypadá skôr ako krikľavý papagáj. Preto 4 farby úplne postačujú a pokiaľ potrebujete vyšiť obrázok s viacerými farbami, ktorý isto nebude vo viac kusoch, tak si jednoducho stroj prevlieknete. Tieto vyšívacie stroje fungujú tak, že po došití jednej farby sa stroj sám zastaví, niť sám odstrihne a začne vyšívať znovu ďalšou farbou. Tým sa skráti doba odstrihnutia a prevlieknutia a tieto vyšívacie stroje tiež dosahujú vyššiu rýchlosť. Tieto vyšívacie stroje sú zároveň aj v kategórii ľahších strojov, a môžete ich premiestňovať bez toho aby ste museli volať sťahovaciu službu. Napríklad Jenome MB-4 je vo váhovej kategórii, kde tento stroj odnesie jeden človek, takže môžete stroj naložiť, odísť k zákazníkovi na akciu, alebo do inej kancelárie, vyšiť výšivku a stroj vrátiť späť. Pozor, tieto vyšívacie stroje nie sú určené na veľkú sériovú výrobu. Dokážu vyšívať celý deň, ale nedokážu stovkové či tisícové série ako stroje v kategórii priemyslových vyšívacích strojov.

Kategórie priemyslové vyšívacie stroje

Táto kategória je už určená pre firmy ktoré sa chcú masívne zaujímať o vyšívanie a ktoré okrem splnenia prvých 4. bodov, ktoré musia byť bezchybné, požadujú tiež vysokú rýchlosť vyšívania, pretože pokiaľ pri prvých dvoch variantoch neriešite dĺžku času, pri stovkách kusoch denne určite skoro zistíte, že 500 výšiviek x rozdiel 10 sekúnd je veľa. V rýchlosti vyšívania je asi 1,5 hodiny , ktoré môže obsluha stroja ušetriť. Kvalita výšivky je stále rovnaká ako pri prvých dvoch kategóriách pri splnení požadovaných bodov, ale vyšívací stroj má samozrejme dlhšiu životnosť, vyššiu váhu a je zložitejší na inštaláciu. Odmenou je samozrejme rýchlosť a možnosť vyššieho opotrebovania vyšívacieho stroja.

Zvláštna kategória rieši, aký vyšívací program si máme zaobstarať?

Väčšina svetových výrobcov dokáže pracovať s viacerými formátmi, a to ako na importe tak aj na exporte. Dokážu importovať súbory týchto formátov: bmp, jpg, png, pcx, wmf, emf, eps. Dokážu vyšívať vo formátoch jef a sew.

Dokážu vytvoriť a predvádzať súbory: jan, jef, jef+, sew, emd, pes, pec, hus, vip, vp3, exp, pcs, pcm, csd, xxx(Winter), dst, dsb, u??, 100, jmt. Podporujú typy písma True type už nainštalovanom  v PC a rôzne iné špeciálne typy. V programe môžete nastavovať sklon výšivky, hustotu stehov, kvalitu nití, vyšívané materiály atď. Programy sa opäť delia na základné, kde sa skôr výrobca snaží urobiť čo možno najviac funkcií automaticky, pretože sa predpokladá, že používateľ nie je zdatný, chce výšivku vyšiť len pre potešenie a nevyžaduje maximálnu kvalitu. Proste máte fotografiu, alebo obrázok z internetu, kliknutím vytvoríte veľmi slušnú výšivku a je vám jedno, či ju budete vyšívať o pár sekúnd či minút dlhšie. Naproti tomu profesionálne programy už počítajú nielen s možnosťou automatu, ale ponúkajú vám aj funkcie, kde môžete zásadným spôsobom meniť výšivku z dôvodu designu, zníženia materiálovej náročnosti a zrýchlenie výšivky. To je najmä dobrá informácia pre priemyslové a polopriemyslové vyšívanie, ale nie je to zásadná informácia pre kategóriu hobby, pokiaľ samozrejme nie ste skutočne puntičkári.

Naša spoločnosť dokáže maximálne poradiť pri výbere vyšívacieho stroja, pomôcť pri zaškolení s programami a dokáže hlavne zaistiť plnohodnotný servis vyšívacích strojov. Pri predaji vám odporučíme podkladové materiály a získate vzorky zdarma na vyskúšanie.

Porovnání nejprodávanějších vyšívacích strojů:

Typ stroje

Janome MB - 4

Brother PR - 650 e

Brother PR-1000

SWF MA - 6

1501PT SET

SWF 1501C

obrázek

Možnost mobility

1 osobou

ano

ne

ne

ne

ne

ne

Rychlost vyšívání

800  stehů/min

1000 steehů/min

1000 stehů/min

1000 stehů/min

1200 stehů/min

1200 stehů/min

Počet barev

4

6

10

6

15

15

Lcd display

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Propojení s PC

ano

ano

ano

Ano

ano

ano

Ostřih nitě

ano

ano

ano

ano

ano

ano

Velikost rámečku max

240x200mm

200x300mm

360x360mm

390x260mm

550x350mm

460x300mm

váha

20,5kg

37kg

41kg

50kg

140kg

250kg se stolem

Propojení strojů s PC

Ano až 4

-

Ano 4

ano

ano

ano

Rámeček na čepice v ceně

Ne plochý -dokouit

Ne standardní profesional -dokoupit

Ne standardní profesional -  dokoupit

Ne standardní profesional - dokoupit

ano standardní professional již v ceně

Ne standardní profesional -dokoupit

Rámeček na ponožky

ano

Ano

ano

ano

ano

ano

Zabudovaný laser v ceněnenenene -lze dokoupitanone - lze dokoupit

Zabudované písmo

Ano 10 fontů

25 fontů

28 fontů

-

-

-

Originální program s Corelem k dokoupení

Ano DIGITIZER

ne

ne

Ano Drawings X5

Ano DIGITIZER

Ano Drawings X5

       

Body cena/ kvalita/ využitelnost/ návratnost

+++++

+++

++++

++++

+++++

++++

Absolutně nejprodávanějším vyšívacím strojem je Janome MB-4 a to z několika důvodů. Většina reklamních agentur, nebo malých výrobců dnes preferuje kvalitu, nízkou cenu, nižší hmotnost stroje z důvodu snadného přemístění na různé akce, rychlou návratnost, nepotřebují více barev jak 4 (při více barvách lze převléci a dovyšívat) z důvodu, kdy 99% log a nápisů jsou pouze 1-3 barevné z důvodu snížení nákladů na tvorbu loga, tisku, vizitek atd. Velké firmy jako jsou Coca Cola, NIKE atd. mají loga jen  jedno, nebo dvoubarevné. Každý nějak začíná a tento stroj splňuje již z porovnání z tabulky vše co ostatní stroje. Pokud se vaše podnikání dostane do budoucna do větších tisícových sérií a vy přejdete k výkonným vyšívacím strojům , Janome MB-4 i nadále zůstane vaším pomocníkem pro vzorky, pro snadné přemístění a občas zaskočí když bude více zakázek, nebo na vašem výkonějším stroji budete provádět servis.