Aký chapač vybrať u šijacieho stroja?

Aký chapač vybrať u šijacieho stroja?

Vážení zákazníci, často od vás dostávame otázky Aký šijací stroj si vybrať? Aký chapač pre šijací stroj požadovať? V čom je rozdielny CB (kyvný) chapač oproti rotačnému chapaču? Aké výhody má mať rotačný chapač u šijacieho stroja oproti CB či priemyselnému rotačnému chapaču?

Aby ste lepšie pochopili rozdiely, a to, prečo vám chceme poradiť, vysvetlíme vám, aké typy chapačov existujú:

 

1) Rotačný chapač priemyselný

Tento chápač nájdete hlavne pri šijacích strojoch priemyselných. Delí sa podľa uloženia náhonovej osi a to na horizontálne a vertikálne. Výhodou týchto chapačov je možnosť vysokých rýchlostí. Nevýhodou je, že sú konštrukčne obmedzené na určitý typ stehu, tzn. priemyselné šijacie stroje sú iba jednoihlové pre rovné šitie, jednoihlový cik cak atď. Na každý steh ale musí byť iný chapač a iné natočenie chapača na stroji. Tento chápač nájdete teda pri priemyselných šijacích strojoch, ale aj pri jedinečnom šijacom stroji Janome 1600, ktorý má vďaka tomuto chápaču možnosť šiť rýchlosťou až 1600 stehov za minútu, čo je až dvojnásobok rýchlosti bežných hobby šijacích strojov. Vie však iba rovné šitie a predovšetkým quiltovanie, ku ktorému má výborné predpoklady, a to nielen vysokú rýchlosť šitia, ale hlavne možnosť používať predvinuté spodné cievky s možnosťou ich výmeny počas šitia.

 

2) CB chápač, kývny chápač

Tento typ chapačov je konštrukčne riešený tak, že nerotuje, ale robí pohyb zľava doprava. Tieto chapače sú o niečo málo hlučnejšie ako chapače rotačné a horizontálne. Tiež neumožňujú šiť vyššou rýchlosťou a používanie väčšieho množstva stehov. Ďalšia nevýhoda, ktorá je ale podstatná len pre skutočných profesionálov, ktorí chcú využívať široké stehy je možnosť nastavenia šírky stehu len do cik caku 5mm. To ale nie je také dôležité, cik cak do 5mm je štandardný. Ich výhodou je možnosť používania silnejšej nite, nie sú náchylné na nastavenie vyššieho napätia hornej nite na stroji a nie sú tak náchylné na nastavovanie chapača pri častých zmenách sily nití. Šijacie stroje s týmto chapačom by sme skôr radili medzi stroje jednoduché, s dostatočným počtom stehov, ktoré úplne stačia na bežné šitie, opravy odevov, prešívanie silnejších materiálov ako montérky, slabá koža, koženka a bez nárokov na stehy špeciálne. Tieto stroje sa dajú prirovnať skôr k strojom, na ktoré boli zvyknuté naše mamičky a babičky, kde využívali nižšie rýchlosti šitia a iba zhruba do 15-20 typov stehov. Stroje s CB kyvným chapačom sú vhodné pre základné šitie a pre začiatočníkov vďaka svojej jednoduchosti a menších nárokov na obsluhu, ako je čistenie a sú viac mechanicky odolné. Kyvné CB chapače nájdete pri strojoch Janome IT1011, JR 1012, 2041S, 920, 415, 423S.

 

3) Rotačný chapač

Tieto chapače sú u väčšiny moderných šijacích strojov. Tieto chapače umožňujú použitie širokých stehov až do šírky 9mm. Majú puzdro pre spodnú cievku umiestnenú zhora priamo na stehovej doske. Väčšinou je tu priehľadný plastový kryt, ktorým na túto cievku vidíte. Vedľa dosky býva umiestnený orezový nožík, ktorý pri strojoch s funkciou automatického odstrihu nite umožňuje odstrih spodnej a hornej nite (nepleťte si túto funkciu s orezovým nožom umiestneným na ihlovej tyči, kde mechanicky, ťahom rúk môžete o nožík niť orezať). Rotačné chapače majú tú konštrukčnú výhodu, že sú veľmi tiché, môžu šiť aj vo vyšších rýchlostiach a majú obrovské množstvo stehov. Dôležitou vlastnosťou, ktorú vyžadujte je pokiaľ možno magnetický chapač, ktorý zabraňuje povyskočeniu puzdra. Jeden z najlepších chapačov má značka Janome, kde tento patentovaný chapač perfektne drží a umožňuje šiť bez porúch a zaseknutiu nite. Sú ním vybavené všetky stroje tejto značky, ktoré majú rotačný chapač. U týchto chapačov nejdú využívať predvinuté spodné cievky, ale zase vďaka ľahkému prístupu z vrchnej časti a jednoduchej výmene cievky je táto vlastnosť veľmi podružná. Tieto rotačné chapače nájdete pri strojoch Janome 525S, 625E, DC4030, DC4100, 601, 603 atď. Chapače s odstrihom nite nájdete pri modeloch Janome 605, 6600 a 7700, ktoré majú automatický odstrih nite.

 

Naše odporúčanie, ktorý šijací stroj si vybrať s ktorým chapačom:

Pokiaľ kupujete šijací stroj na základné šitie, jednoduchšie, s potrebou menej stehov, určený na domáce obyčajné šitie a opravy, zvoľte šijací stroj s CB chapačom. Tento stroj bude plne dostačujúci a budete s ním veľmi spokojní. Tiež tu môžete používať silnejšie nite bez väčších a častejších nárokov na nastavenie.

Pokiaľ kupujete šijací stroj už nie začiatočníčku, ale kreatívnej žene, ktorá bude chcieť využívať viac stehov, budete chcieť používať prekrásne okrasné široké stehy až do šírky 9mm, budete chcieť aby stroj šil ticho, bude chcieť šiť patchwork, rýchlo meniť spodné cievky, jednoducho využívať všetkých týchto možností, ktoré nám dnes nové stroje ponúkajú, zvoľte šijací stroj s rotačným chapačom. Pokiaľ chcete urobiť naozaj radosť, kúpte stroj s automatickým odstrihom nite, pretože tieto stroje sú naozaj jedinečné a konečne využívajú funkciu, ktorú mali v minulosti iba priemyselné šijacie stroje.